Sai juuretisega ehk ilma lisatud pagaripärmita valmiv sai

Sai, mille koostisained on vesi, nisujahu, täisteranisujahu, sool ja juuretis (ilma lisatud pagaripärmita). Juuretis valmis kaks kuud: nisujahu segatakse veega ning toidetakse igal hommikul uue portsu vee-jahuga (vahepeal visatakse osa minema, sest juuretist saab muidu liiga palju).
Esimesed 5 nädalat tuleb juuretist toita lausa igapäevaselt. Sealt edasi hakkasin juba saia valmistama, katsetades erinevaid jahusid ja nähes, kuidas juuretis aina sitkemaks ja tugevamaks muutub. Juuretise vanus (õigemini, noorus) on poisike võrreldes nende pagariäridega, kus juuretise vanust mõõdetakse aastakümnetes (kuuldavasti isegi aastasadades).
Saia valmistamise protsess iseenesest on lihtne, kuid nõuab suurt aja planeerimist ja ajaga tekkivaid kogemusi. Ettevalmistused küpsetamiseks algavad 2 päeva varem juuretise tihedama toitmise ning teisel päeval taina segamisega. Kui pätsid valmis, lähevad need ööseks külmkappi seisma. Hommikul tuleb need kerkima tõsta, et siis saaks keskpäeva paiku saiapätsid ahju tõsta.
Sai iseenesest on maitselt kergelt hapukas (inglise keeles on saial üsna tabav nimi -sourdough) ja Eestis müüdavate pärmitaignast saiadega võrreldes ei ole see nii magus. Meeldib väga, et juuretisega saial ei ole pagaripärmi kõrvalmaitset. Pealt krõbe, seest õhuline (selles mängib olulist rolli õige kergitamine ja küpsetamine-niisutamine). Sai säilib 3-4 päeva ja on loomulikult parim küpsetamise päeval, aga väga maitsev ka järgmistel päevadel röstituna.


Comments

Popular Posts